راهنمای خرید بهترین کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

کولری را انتخاب کنید که با خانه‌ی شما متناسب تر و مقرون به صرفه‌تر است.
انتخاب یک کولر گازی می‌تواند چالش ‌برانگیز باشد. در چه اندازه‌ای باشد؟ چقدر هزینه برای اجرای آن صرف خواهد شد و چقدر پر سر و صدا خواهد بود؟ ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم که مناسب ترین مدل کولر گازی را برای خانه‌ی خود انتخاب کنید، پس با ما همراه باشید.
این راهنما بیشتر بر روی کولر گازی های اسپلیت (دو تکه) که جزو پر طرفدارترین آن هاست، تمرکز دارد.

چه نوعی از کولر گازی را باید تهیه کنم؟

برای اغلب خانه‌ها، نوع چرخه معکوس (گرمایش سرمایش) و سیستم تقسیم (اسپلیت)، بهترین انتخاب خواهد بود. حال به تفسیر هر دو نوع می‌پردازیم.

انواع کولر گازی

دو تکه (اسپلیت)

کولر گازی اسپلیت، که کولر گازی دو تکه هم شناخته می‌شود، دارای دو بخش است: یک واحد داخلی و یک واحد خارجی که به لوله‌های دارای گاز خنک کننده متصل‌اند. این نوع، معمولاً رایج‌ترین نوع کولر گازی است و گزینه‌ی خوبی برای یک اتاق یا محل کار در اداره‌جات، به ابعاد تقریباً ۶۰ مترمربع است.

چند تکه (مولتی اسپلیت)

این نوع از کولر گازی، همانند نوع دو تکه‌ی آن، داری یک واحد خارجی است. با این تفاوت که به دو یا چندین واحد داخلی متصل است. این نوع نیز، مناسب اتاق‌هایی است که به اندازه‌ای معقول به یکدیگر نزدیک‌اند، خصوصاً در مواقعی که سیستم های دو تکه یا کانالی جواب نمی‌دهند و مناسب نیستند.

اسپلیت کانالی ( داکت اسپلیت )

این نوع، دارای واحد مرکزی احتیاطی است که معمولاً بر روی پشت بام و خارج از دید قرار می‌گیرد و در هر اتاق، توسط کانال های هوایی به مجاری و حسگر ها متصل می‌شود. از این نوع برای سرمایش و گرمایش کل یک خانه می‌توان استفاده کرد.

کولر گازی پنجره‌ای / دیواری

این نوع دارای یک واحد جعبه‌ی تکی است که روی پنجره یا دیوار خارجی خانه نصب می‌شود و مناسب اتاق ها و محل‌کار در اداره‌جات است که ابعادی تا ۵۰ متر مربع دارند. واحد های کوچک‌تر را می‌توان به برق معمولی وصل کرد. ولی برای واحد های بزرگتر شاید به سیم‌کشی اضافه نیاز باشد. این نوع به اندازه‌ی سیستم مولتی اسپلیت مؤثر و کارآمد نیست، امّا به دلیل مقرون به صرفه بودن و ارزان‌تر بودن نسبت به آن،خصوصاً برای خانه‌های اجاره‌ای، می‌تواند جزو انتخاب‌ها باشد.

قابل حمل (پرتابل)

این نوع کولر گازی، یک واحد قابل حمل و متحرک است و می‌توان آن را به اتاقی که نیاز دارید، جابجا کنید (که در صورت کلی به آسانی صورت نمی‌گیرد). اغلب آن ها دارای یک کانال قابل انعطاف هستند که باید به پنجره وصل شوند تا هوا را از طریق آن، به بیرون هدایت کنند. این مدل برای اتاق های خانه‌های کوچک مناسب است که امکان انتخاب انواع دیگر کولرگازی وجود ندارد.

منظور از کولر گازی نوع چرخه معکوس (سرد و گرم ) چیست؟

کولر گازی سرمایشی گرمایشی می‌تواند به اندازه‌ای که قدرت خنک‌کنندگی دارد، قدرت گرم‌‌کنندگی نیز داشته باشد. در واقع این نوع، یکی از ارزان‌ترین راه‌هایی است که در زمستان می‌توان با آن، خانه را گرم نگه داشت.

در حالت سرمایشی، سیستم اسپلیت کولر گازی، گرما را از هوای داخلی استخراج و آن را از طریق لوله های دارای گاز خنک کننده، که به واحد ‌های داخلی و خارجی متصل هستند، به بیرون می‌راند. واحد خارجی، گرما را آزاد می‌کند و خنک‌کننده‌ی سردشده را به واحد داخلی که چرخه در آن ادامه می‌یابد، پمپ می‌کند. در حالت گرمایشی، این مراحل به سادگی معکوس می‌شوند. استخراج گرما از هوای بیرون و ارسال آن به داخل، حتی هنگامی که هوای بیرون سرد است، امکان پذیر است؛ چرا که هنوز انرژی گرمایی در هوا موجود است.

اگر شما فقط کولر گازی را برای خنک کنندگی در تابستان می‌خواهید (برای مثال اگر شما در یک منطقه‌ی دارای زمستان معتدل زندگی می‌کنید یا دارای سیستم گرمایشی هستید)، یک کولر گازی سرمایشی و “فقط خنک‌کننده” برای شما مناسب خواهد بود. کولر گازی های تک‌کاره که عموماً ارزان‌تر از نوع سیکل معکوس(سرمایشی گرمایشی) آن هاست، معمولاً دارای همان ویژگی‌ها هستند.

کدام یک از اندازه‌های کولر گازی برای من مناسب‌تر است؟

در این جدول به ظرفیت (اندازه‌) کولر گازی، متناسب با اتاقی با ابعاد مشخص اشاره شده است.

ظرفیت ابعاد اتاق
9000 تا 12000 تا 20 مترمربع
18000 تا 24000 20 تا 40 مترمربع
30000 تا 45000 40 تا 60 مترمربع
60000 60 تا 80 مترمربع
90000 بالای 80 مترمربع

این جدول یک راهنمای تقریبی و ارقام آن، تخمینی است، اما شما حتماً باید پیش از خرید کولر گازی، یک محاسبه‌ی دقیق انجام دهید. در غیر این صورت با این مشکلات مواجه خواهید شد:

مدل هایی که نسبت به ابعاد محیط بسیار قدرتمندتر هستند، ممکن است برای رسیدن به دمای مدنظر، مرتباً دوره‌های کوتاه را طی نمایند. این مسئله می‌تواند باعث شود که دمای اتاق بسیار سرد یا بسیار گرم شود. همچنین باعث صورت نگرفتن رطوبت‌زدایی یا ناکافی بودن آن (به عبارتی، ناتوانی در خشک کردن هوا به اندازه‌ی کافی که حس ناخوشایندی را القا می‌کند)، افزایش مصرف برق و به تبع آن، افزایش هزینه‌ها و استهلاک سیستم و دستگاه خواهد شد.

مدل های کم‌قدرت که تحت فشار هستند، ممکن است بیش از حداکثر توان خروجی‌شان کار کنند که منجر به خشک کردن بیش از حد هوا و سایش بیش از اندازه خواهد شد.

برای مثال، اگر با محاسبه، پی بردید که به مدل 24000 نیاز دارید، به دنبال مدلی باشید که محدوده‌ی ظرفیت خنک‌کنندگی آن 24 تا 30 باشد (تقریبی). به نظر می‌رسد تهیه کردن مدلی که ظرفیت آن از ظرفیت موردنیاز بیشتر باشد، مطمئن‌تر از این است که عکس آن صورت بگیرد. اما این بدان معنا نیست که ظرفیت کولر گازی بسیار بیش‌تر از ظرفیت موردنیاز اتخاذ شود.

چگونه ظرفیت کولر گازی را انتخاب کنیم؟

بعضی از نصاب ها و محاسبه‌گر های آنلاین، تنها یک تحلیل ساده را ارائه می‌دهند و ممکن است پیشنهادشان بیشتر مایل به این باشد که مدلی را تهیه کنید که ظرفیت آن از آنچه واقعاً نیاز دارید بیش‌تر باشد.

حال آنکه متغیر های بسیاری برای درنظر گرفتن وجود دارد. برای مثال یک اتاق عایق‌بندی‌شده با پنجره‌های جنوبی، در پایین‌ترین محدوده‌ی ظرفیت خود خواهد بود (کم‌ترین)؛ در حالی که یک اتاق بدون عایق با پنجره‌های غربی،  به صدر محدوده‌ی ظرفیت خواهد رسید (بیش‌ترین).

به همین ترتیب، یک اتاق در غرب، نسبت به اتاقی مشابه در شرق، احتمالاً به کولر گازی قدرتمندتری نیاز خواهد داشت.

یک محاسبه‌ی دقیق، همه‌ی جزییات اتاق را در بر خواهد داشت:

– ابعاد اتاق: طول، عرض و ارتفاع.

– نوع اتاق: هال، اتاق نشیمن بزرگ (آشپزخانه و هال در یک محیط)، آشپزخانه، اتاق خواب و… .

– اندازه و جهت‌گیری پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای و شفاف: یک پنجره‌ی بزرگ شمالی یا غربی، در فصل تابستان، می‌تواند گرمای زیادی را از خود عبور دهد و باعث گرم‌تر شدن خانه شود.

– محل تشکیل سایه و موقعیت پرده‌ی پنجره‌ها.

– عایق کف، سقف و دیوار‌ها.

– آب و هوای منطقه.

چگونه هزینه‌ی مصرف کولر گازی را کاهش دهیم؟

وسایل گرمایشی و سرمایشی، حدوداً 40٪ از متوسط انرژی مصرفی خانه را تشکیل می‌دهند. نکات زیر، نحوه‌ی صرفه‌جویی در مصرف این وسایل را بیان می‌کنند:

– اندازه: تهیه‌ی کولر گازی در اندازه‌ی مناسب و درست، به عنوان اولین قدم (رجوع شود به بالا).

– برچسب مصرف انرژی: مدل هایی که دارای ستاره‌های بیش‌تر یا علامت »+ « بیش‌تری باشند، کارآمدتر و کم‌مصرف‌تر خواهند بود. در حالی که مدل‌های با ستاره‌ها و »+ «های کمتر، پر مصرف‌تر هستند.مثلا از کولر گازی های کم مصرف می توان به A++ اشاره کرد.

– خانه‌ی خود را تا جایی که امکان دارد، از نظر انرژی، کارآمد کنید.

– در صورتی که کولر گازی شما از حالت اقتصادی (Eco Mode) بهره می‌برد، از آن استفاده کنید.

– دمای مدنظر (ترموستات) را بر روی مقدار معقولی تنظیم کنید؛ با این کار سیستم مجبور به کار کردن بیش از حد نخواهد شد و همچنین برق مصرفی نیز از حد لازم، تجاوز نخواهد کرد.

بخاطر داشته باشید برای صرفه جویی در مصرف برق کولر گازی های اینورتر بهتر از مدلهای پیستونی می باشند و اگر هزینه برق برای شما مهم است حتما این را در نظر داشته باشید البته کولرگازی اینورتر نسبت به کولرهای دیگر گرانتر است ولی در کل چون برق کمتری مصرف می کند به صرفه تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها