نکات مهم در مورد استفاده صحیح از کولرگازی

خطرات استفاده زیاد از کولر گازی

بیشتر از 100 سال است که سیستم های تهویه مطبوع یا همان کولر گازی اختراع شده است و البته از آن زمان تاکنون تهویه مطبوع تغییر چندانی نداشته است و در این زمینه پیشرفتی را شاهد نبوده ایم.طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی ، سرمایش هوای ما 10٪ از مصرف برق این سیاره را باعث می شود و با گرم شدن زمین، تقاضا برای سیستمهای تهویه مطبوع به ویژه در کشورهای در حال توسعه رشد خواهد کرد. این امر به نوبه خود ، تأثیر وسایل خنک کننده بر آب و هوا را افزایش می دهد ، بنابراین زمین را بیشتر گرم می کند و یک چرخه منفی ایجاد می کند.
کشور هندوستان یکی از پرمصرف ترین کشورهای دنیا در این زمینه است و مصرف برق آنها بواسطه سیستم های تهویه مطبوع بسیار بالاست.همین عامل باعث شده است که موسسه زیست محیطی Rocky Mountain آمریکا (RMI) با کمک و حمایت دولت هند ائتلافی را راه اندازی کنند تا به کسی که بتواند سیستم جدیدی در تهویه مطبوع ایجاد کند که گرمای کمتری مصرف کند و به محیط زیست کمتر ضربه بزند یک میلیون دلار جایزه بدهد.

براساس گزارش RMI ، در حال حاضر حدود 1.2 میلیارد واحد تهویه مطبوع اتاق نصب شده است ، اما این رقم تا سال 2050 به 4.5 میلیارد افزایش خواهد یافت. کمپل ، که همکار این گزارش است ، گفت: “تأثیر آن بر تقاضای برق بسیار زیاد خواهد بود.”. این یک نوع تهدید زیست محیطی است که شاید در حال حاضر زیاد جدی نباشد ، اما در آینده ای نزدیک تهدیدی جدی خواهد بود.
یکی از شرایط اختراع سیستم جدید تهویه مطبوع این است که 5 برابر مصرفش کمتر از تهویه مطبوع های کنونی باشد تا از نظر زیست محیطی مشکلی ایجاد نشود.

علی‌رغم اینکه در فصول گرما، روز به روز به دمای هوا افزوده می‌شود، نکاتی در رابطه با بهداشت و سلامت وجود دارد که نباید از آن‌ها ‌غافل شد، چرا که ممکن است دستگاه کولر گازی‌تان روز و شب و 24 ساعته (در مناطق کویری) روشن باشد و گرمای هوا نیز شما را بیش‌تر اغوا به این کار کند.

علاوه بر نگرانی از قبض‌های برق با رقم‌های سرسام‌آور ناشی از استفاده بیش از حد دستگاه، ممکن است از خودتان بپرسید که آیا کار کردن بیش از حد کولر گازی، منجر به مشکلات بهداشتی و سلامتی می‌شود؟

مشکلات بهداشتی بالقوه استفاده زیاد از کولر گازی

در حالی که استفاده‌ی بیش از حد از کولرهای گازی به خودی خود منجر به یک بیماری شناخته شده و معین نمی‌شود، اما قرار گرفتن در برابر آن به صورت مداوم، به دلایل مختلفی ممکن است باعث مشکلات داخلی (ساختمان) شود.در این مقاله، به چند مشکل متداول بهداشتی و سلامتی مرتبط با استفاده‌ی بیش از حد از کولرهای گازی اشاره می‌کنیم.

آلودگی هوای داخلی ساختمان

مطالعات نشان می‌دهند که در بعضی مواقع، آلودگی‌ هوای داخلی ساختمان، به مراتب بیش‌تر از آلودگی هوای بیرون از آن است. اگر گردش هوا در خانه‌ی شما ناچیز است و یا اینکه خانه حاوی آلرژن باشد، ممکن است دچار مشکلاتی از قبیل خارش چشم و بینی، سر درد، سر گیجه و مشکلات تنفسی شوید. در موارد شدیدتر، ممکن است حملات آسم و حتی ذات‌الریه به وجود آید. اگر این آلودگی برای چندین سال در خانه‎‌ی شما ادامه یابد، ممکن است علایم شدیدتری در شما ظاهر شوند و وضعیت جدی‌تر شود.

خشکی پوست و مجاری بینی

در صورتی که به مدت چندین ساعت در معرض کولر گازی قرار بگیرید، می‌تواند منجر به خشک شدن پوست شما شود. استفاده از لوسیون‌ها و مرطوب‌کننده‌های پوست می‌تواند به پوسته پوسته شدن و خارش آن کمک کند. از آنجایی که هوای مطبوع، معمولاً دارای رطوبت کم‌تری است، در تابستان حس بهتری دارد، اما در عین حال می‌تواند به خشکی پوست و مجاری تنفسی منجر شود.

سرماخوردگی و سایر بیماری‌های تنفسی

به گزارش گلوبال نیوز، با استفاده‌ی بیش از حد از کولر گازی، نه تنها پوستتان در معرض خشکی قرار دارد، بلکه غشاهای مخاطی شما نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند و منجر به خشک شدن آن‌ نیز می‌شود که این خود باعث ایجاد عفونت‌های تنفسی فوقانی، خستگی مفرط و سایر بیماری‌ها می‌شود. داشتن دستگاه تولید رطوبت، می‌تواند به تعادل رطوبت در فضای داخلی کمک کند.

عدم تحمل گرما

گذراندن ساعت‌های پیاپی در خانه با کولر گازی روشن، ممکن است که در هنگام بیرون رفتن از خانه، به علت دمای زیاد، باعث ایجاد حالت عدم تحمل گرما شود. امکان دارد از قرار گرفتن در معرض هوای بیرون از خانه، احساس ناراحتی و خستگی کنید. ‌غالباً سرگیجه، سر درد، مشکل در تنفس و حتی گرمازدگی از علایم فردی است که بیش از حد در معرض هوای مطبوع کولر گازی قرار گرفته است.

آلرژی‌های شدیدتر و سوزش گوش

اگر در فصول گرما (بهار و تابستان)، دچار حساسیت می‌شوید، در صورتی که حالتی پایدار برای بدنتان حفظ نشود، روشن ماندن کولر گازی و قرار گرفتن در معرض آن، می‌تواند علایم را شدیدتر کند. به علاوه اگر کپک‌هایی که در اثر رطوبت به وجود آمده‌اند، در هوا گردش کنند، می‌توانند روی گوش شخص انباشته شوند و منجر به خشکی و حتی خون‌ریزی شود. سروصدا و نویز ایجاد شده توسط برخی از کولرهای گازی کم کیفیت و ارزان، می‌تواند به صورت بالقوه روی شنوایی تأثیر داشته باشد و به آن آسیب برساند.

علت‌های متداول

فیلترهای کثیف، مجاری و داکت‌های تمیزنشده و روی هم رفته، نگهداری ضعیف، می‌تواند باعث پخش کردن کپک‌ها و دیگر مواد آلوده‌کننده در هوای تنفسی توسط کولرهای گازی شود.طبق گفته‌ی نشنال جیوگرافیک، فیلترهای کثیف به گرده، سموم حشره‌کش و سایر آلاینده‌های فضای بیرون اجازه می‌دهد تا به خانه‌ی شما وارد و در آن‌جا انباشته شوند. چنین موادی می‌توانند روی سلامتی شما تأثیر منفی بگذارند.

نحوه‌ی استفاده‌ی ایمن از کولر گازی

دلیل آلودگی داخلی خانه و سایر مشکلات و ناراحتی‌هایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت، غالباً سیستم و فیلتر کثیف است که از قرار معلوم، برای مدتی طولانی تعمیر نشده و به خوبی از آن نگه‌داری نشده است. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم که در تابستان، چقدر و چگونه از کولر گازی استفاده کنید.

فیلترهای هوای دستگاه خود را مطابق دستورالعمل شرکت سازنده یا نشانگر تمیز کردن فیلتر، تمیز و در صورت نیاز، تعویض کنید.
به صورت سالانه، دستگاه را چک‌آپ و در صورت نیاز تعمیر کنید. برای بازده بیش‌تر می‌توانید از تکنیسین‌ها کمک بگیرید.
برای کاهش و از بین بردن آلودگی هوای داخلی، اطمینان حاصل کنید که خانه‌ی شما دارای تهویه‌ی هوای کافی، جهت آوردن هوای تازه از بیرون و به گردش در آوردن جریان هوا باشد. گهگاهی دستگاه را خاموش کنید و پنجره‌های خانه را باز کنید؛ این کار برای مدتی هوا را به گردش در می‌آورد.

یک تمیزکننده‌ی هوا را به صورت حرفه‌ای روی واحدهای حرارت مرکزی و کولر گازی نصب کنید.
شب‌ها و مواقعی که کسی در خانه نیست، دستگاه را خاموش کنید؛ با این کار، در صورت وجود، گردش ذرات بالقوه‌ی مضر به حداقل خود می‌رسد.
استفاده‌ی مداوم از تهویه‌ی مطبوع همراه با کیفیت پایین هوای داخلی خانه، می‌تواند در بسیاری از مشکلات مربوط به تنفس و آلرژی، در بزرگسالان و افراد جوان، نقش داشته باشد.

تعمیر و نگه‌داری به صورت حرفه‌ای دستگاه کولر گازی شما را در پربازده‌ترین و بهترین حالت خود قرار می‌دهد، اما در عین حال شما می‌توانید با کنترل مقدار و نحوه‌ی استفاده از سیستم و و تمیز کردن و تعویض کردن به موقع، می‌توانید نقش خود را ایفا کنید. حتی امکان دارد که طی انجام این فرایند، هزینه‌ی قبوض پرداختی نیز به طور چشم‌گیری کاهش یابد.
امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد اگر نظر یا تجربه ای دارید خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذاربد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها