انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی

امروزه کولر گازی ها جزو پر فروش ترین محصولات سرمایشی به شمار می آیند که کاربران و مشتریان بسیار زیادی از آنها بهره می برند. کولر گازی ها در اندازه های متنوع و توسط کمپانی های مختلف طراحی و تولید می شوند که شما بسته به نیاز خود می توانید هر کدام از آنها را انتخاب نمایید. کولر گازی با ظرفیت های 18000، 24000، 30000 و …. مدل های رایج هستند که در بازار عرضه شده اند. همچنین کولر گازی ها از لحاظ ساختاری در مدل های ایستاده، دیواری، سقفی و …. نیز طراحی و تولید شده اند.

کاربران در هنگام انتخاب و خرید کولر گازی باید نکاتی را مد نظر قرار دهند تا خریدی مناسب و لذت بخش را داشته باشند. یکی از مهم ترین مسایل در هنگام خرید کولر گازی میزان مصرف انرژی دستگاه است که رابطه ی مستقیمی با هزینه ی برق مصرفی شما دارد، که خوشبختانه امروزه با وجود فناوری اینورتر بر روی کولر های گازی مصرف آنها نیز پایین آمده است. یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در هنگام انتخاب و خرید کولر گازی توجه به کمپرسور دستگاه است. چرا که کمپرسور قلب تپنده ی یک کولر گازی است و اگر کمپرسور دستگاه از قدرت و کیفیت ایده آلی برخوردار باشد و متناسب با نیاز های شما باشد می تواند تا سالیان طولانی بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد. در ادامه ی این مطلب سعی داریم تا به بررسی انواع کمپرسور ها بپردازیم تا بتوانیم بر آگاهی های شما بیفزاییم و در هنگام خرید کولر گازی انتخابی صحیح داشته باشید.

انواع کمپرسور

کمپرسور های T1 و T3

در حقیقت یکی از دسته بندی های کمپرسور ها دسته بندی بر اساس منطقه ی جغرافیایی است. همان گونه که می دانید در کشور ما مناطق با شرایط آب و هوایی متنوع وجود دارد که متناسب با این شرایط آب و هوایی می توانید کمپرسور کولرگازی خود را تعین نمایید. در این دسته بندی کمپرسور ها به دو نوع T1 و T3 تقسیم می شود. منظور از اصطلاح T1 این است که کولر گازی با کمپرسور مربوطه شرایط کار در محیط معتدل را دارا است یا به عبارت فنی تر کولر گازی مربوطه توانایی کار در شرایط آب و هوایی نهایتا تا ۴۳ درجه سانتیگراد را دارد. اصطلاح دیگری که وجود دارد T3 است، این نوع کمپرسور مناسب برای کار در محیط گرمسیری است و فردی که در محیطی زندگی می کند که گرمای آن به بالای ۴۳ درجه سانتیگراد می رسد بهتر است که از کولر گازی با کمپرسور نوع T3 بهره ببرد. از لحاظ جغرافیایی در ایران می توان گفت که کمپرسور های T1 برای مناطق معتدل خزری، فلات غربی، شمال غربی و مناطقی که هوای نسبتا معتدلی دارند بسیار ایده آل و مناسب است. و همچنین کمپرسور های T3 برای استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان و هرمزگان و کرمان و بوشهر که مناطقی بسیار گرم و خشک هستند مناسب است. تفاوت اصلی کمپرسور های T1 و T3 میزان قدرت دستگاه است، در حقیقت کمپرسور های T1 نسبت به T3 از قدرت کمتری برخوردارند و از لحاظ دمایی نیز کمپرسور های T1 تا ۴۷ درجه و کمپرسور های T3 تا ۵۷ درجه سانتی گراد دمای محیط را تحمل می کنند.

ساختار کمپرسور ها

اکنون به بررسی کمپرسور ها از لحاظ ساختاری و نحوه ی عملکرد می پردازیم، که کمپرسور ها از این لحاظ به سه دسته ی پیستونی، روتاری و اسکرال تقسیم بندی می شوند، که هر کدام از آنها نیز قابلیت ها و خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند.

کمپرسور پیستونی

این کمپرسور ها عملکردی همانند سیلندر و پیستون خودرو دارد که از یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن گاز مبرد استفاده می کند. این رده از کمپرسورها در مناطق گرم و جنوبی ایران کارایی مناسبی دارند اما عیب اصلی آنھا تولید صدای بسیار زیاد و هزینه ی بالای برق است. ظرفیت این کمپرسورها معمولا بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ است. همچنین به این کمپرسور ها، کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز می گویند.

کمپرسور های روتاری

کمپرسورهای روتاری با نام دورانی پیستونی نیز شناخته می‌ شوند به این دلیل که پره های موجود در این کمپرسور مانند یک پیستون و پوسته کمپرسور روتاری به عنوان سیلندر عمل می‌کند. پره فضای بین سیلندر و پیستون دوران کننده را به دو قسمت مکش و تخلیه تقسیم می کند و هنگامی که پیستون می‌چرخد، حجم این دو قسمت به صورت مکرر افزایش و کاهش می‌ یابد و منجر به مکش و تراکم و تخلیه مبرد خواهد شد. این کمپرسور در مناطق فلات غربی، شمال غربی و شمال ایران کارایی دارد. کمپرسورهای روتاری به نسبت کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتری دارد و صدای حاصل از کارکرد آنها نیز بسیار کمتر و مناسب تر است. این نکته نیز قابل ذکر است که کمپرسورهای روتاری در ظرفیت های ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ موجود است.

کمپرسور اسکرال

عملکرد کمپرسور اسکرال به این شیوه است که گاز به وسیله رتورهایی که در درون سیلندر قرار دارد به جریان خواهد افتاد. رتورهای کمپرسور اسکرال مانند پیچ های چند راهه ای است که به شکل نر و ماده در داخل یکدیگر می چرخند و با حرکت خود گاز یا هوا را به طرف جلو می برند. از مهمترین مزایای این سری کمپرسور ها راندمان بالا، صدای کم و طول عمر زیاد آن است. همچنین قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند. در اخر اینکه ظرفیت این کمپرسورها از ۲۴۰۰۰ الی ۹۶۰۰۰ است.

نتیجه گیری

با وجود تمامی توضیحات ذکر شده می توان گفت که شما بسته به نیاز خود و شرایط آب و هوای محل زندگی خود می توانید کمپرسور کولر گازی را انتخاب نمایید. همچنین شما می توانید جهت انتخابی دقیق با دیگر مطالب ما در رابطه با انتخاب کولر گازی مناسب همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید

فروشگاه بر اساس بخش ها